Aksidentohet helikopteri që shuante zjarret, dy viktima

223

Një helikopter që po punonte për fikjen e disa vatrave të zjarrit në pyjet e Argjentinës u rrëzua pranë qytetit të Aluminès, duke shkaktuar vdekjen e dy personave që udhëtonin me të.

Në aksident humbën jetën piloti dhe mekaniku i helikopterit, të cilët ishin kontraktuar për t’u bashkuar me luftën e mbrojtjes civile lokale kundër zjarreve që kanë përfshirë zona të ndryshme të Patagonisë.

Shkaqet e aksidentit ajror janë ende të paqarta, ndërkohë që mendohet se mund të ketë dhe era e fortë në zonë.