Bombë dhe të shtëna me armë zjarri në Gaza, plagoset Kryeministri i Palestinës

454

Një shpërthim i fuqishëm është verifikuar në afërsi të autokolonës që shoqëronte kryeministrin palestinez Rami Hamdalla dhe shefin e inteligjencës, Maxhid Frej në Rripin e Gazës.
Sipas mediave lokale, dy zyrtarët kanë mbetur të plagosur. Pas shpërthimit janë raportuar edhe të shtëna me armë zjarri në drejtim të kryeministrit dhe shefit të inteligjencës. Gjithashtu nga kjo ngjarje mbetën të plagosur rëndë dhe dy kalimtarë.
Policia e Hamas njoftoi se ka arrestuar dy të dyshuar lidhur me sulmin në fjalë. Megjithatë, presidenca palestineze ka akuzuar organizatën Hamas si përgjegjëse për atentatin.
Pavarësisht plagëve të marra, Kryeministri palestinez Hamdalla ka vijuar me vizitën e tij në qytetin e Gazës.