Nënë e bir në Vlorë u masakruan nga i dashuri i nuses

542

Olsin dhe Salkie Hoxhallari, nënë e bir, u vranë për xhelozi nga i dashuri i nuses së shtëpisë, pasi qysh prej ardhjes së Olsit nga emigrimi, dy të dashuruarit nuk takoheshin dot.
Më shumë se një muaj nga masakra e Olsi dhe Salkie Hoxhallarit në shtëpinë e tyre, krim që u maskua si zjarr rënie, policia dhe prokuroria zbardhi ngjarjen duke zbuluar edhe autorët.
Kasëm Pirjasi, 26-vjeç, i martuar dhe baba i dy fëmijëve, është autori i dyshuar i vrasjes së Olsi dhe Salkie Hoxhallarit. Ai prej kohësh kishte një lidhje jashtë martesore me gruan e të ndjerit, Hysnie Hoxhallarin, por qysh kur Olsi ishte kthyer nga Greqia për festat e fundvitit, ai nuk kishte më mundësi ta takonte 38-vjeçaren e cila është nga fshati Stungë i Fierit, andej nga është edhe vrasësi dhe gjthashtu mblesi për martesën.
Bashkëpuntorë në këtë masakër është edhe bashkëshortja e Olsit, Hysnie Hoxhallari e cila dyshohet se ka fshehur armën e krimit dhe pasi banesa është djegur plotësisht ka njoftuar policinë se në shtëpinë e saj kishte rënë zjarr.
Pas një hetimi intesiv policia e Vlorës vërtetoi se dy të arrestuarit kishin pasur një histori që në fshatin Stungë dhe përpara se Hysnia të martohej me të ndjerin. Për këtë martesë kishte ndërhyrë Kasëm Pirjasi (vrasësi), i cili kishte lidhje krushqie me viktimën.
I pyetur nga policia Kasëm Pirjasi ka rrëfyer se pasi Olsi ishte kthyer nga Greqia ai nuk po e takonte më dot të dashurën, prandaj ka bërë edhe planin , ndërkohë që Hysnia këmbëngul se nuk dinte asgjë për vrasjen.
Gruaja ka shtuar se pasi Kasëmi i kishte vrarë të dy, edhe bashkëshortin dhe vjehrrën, ai e kishte njoftuar për masakrën. E lava hanxharin ka rrëfyer gruaja e cila ka treguar edhe vendin ku ishte fshehur, ai i vendosi zjarrin banesës së vogël dhe kur ai iku, unë prita deri në orën katër të mëngjesit dhe pastaj njoftova policinë.