Talibanët i bëjnë thirrje Rusisë dhe Ukrainës që të zgjidhin krizën me “mjete paqësore”

191

Talibanët kanë reaguar për herë të parë këtë të premte pas sulmit rus në Ukrainë.

Përmes një postimi në Twitter, zëdhënësi i grupit, Mohammad Naeem, u ka bërë thirrje “të dyja palëve të konfliktit të zgjidhin krizën përmes dialogut dhe mjeteve paqësore”. Ai i kërkoi gjithashtu Ukrainës dhe Rusisë që të mbrojnë “jetët e studentëve dhe emigrantëve afganë në Ukrainë”. 

Pas rënies së qeverisë së Afganistanit të mbështetur nga Perëndimi në gusht, ushtria ukrainase evakuoi rreth 100 afganë në Kiev.