Britani e Madhe, helmohet ish-agjenti i shërbimeve sekrete ruse

538

Një ish-agjent rus i strehuar prej 8 vitesh në Britaninë e Madhe ndodhet në gjendje kritike për jetën pasi ka rënë në kontakt me një substancë misterioze. Sergei Skripal u gjet pa ndjenja në një stol në qendrën tregtare në Salisburi ditën e diel, bashkë me një grua të moshës 33-vjeçare.
Autoritetet britanike nuk kanë dalë me një deklaratë mbi ngjarjen, por ajo dyshohet të ketë në sfond luftën e spiunazhit mes Rusisë dhe Perëndimit. Kjo, pasi koloneli Skripal, ish-oficer i shërbimeve ruse të inteligjencës, ishte dënuar me 13 vjet burg në Rusi, për kalim informacionesh tek shërbimi sekret britanik.
Ai ishte shpallur fajtor për zbardhjen e identiteteve të agjentëve rusë që punonin në fshehtësi në vende të ndryshme Europiane, por ishte liruar në bazë të një marrëveshjeje mes Moskës dhe Uashingtonit, për shkëmbimin e agjentëve të spiunazhit.
Ngjarja kujton atë të ndodhur në vitin 2006, kur ish-agjenti rus Aleksander Litvinenko u helmua në rrethana të ngjashme në një lokal të Londrës, me lëndë radioaktive polonium 210. Më vonë rezultoi se Litvinenko po pajiste me informacione agjencitë ligjzbatuese në Londër dhe Madrid, për investimet kriminale të ish-oficerëve të inteligjencës ruse.