Shqipëria kërkon rekordin e pikëve, ndaj Andorrës modeste me ndryshime në formacion

333

Edhe pse ne leter nje kundershtar qe nuk ngjall shume interes dhe per per me teper jashte cdo objektivi, Shqiperia luan sonte nje ndeshje mjafte rendesishme ne Elbasan Arena.

Pasi theu  rrekordin e golave ne nje edicion te vetem sot perballe Andorres ne sfiden e parafundit eleminatore kuqezinjte kerkojne te thyejne edhe piket maksimale . Ne histori maksimumi I kombetares ne nje edicion ka qene 14 pike , ndersa nje fitore e çon sot ne 15 ne total numerin e pikeve .

Te ndikuar nga mungesat por edhe nga kundershtari modest, Reja ka luksin te beje edhe eksperimente ne kete ndeshje .

Ashtu sic eshte planifikuar me kohe ne porte pritet te jete Berisha, I ndihmuar ne qender te mbrojtjes nga treshja stoike tashme Ismajli, Gjimshiti dhe Veseli. Ne krahun e djathte kapiteni Hysaj I rikthyer nga demtimi duket se ka fituar terren ndaj Roshit ndersa ne te majte Hysen Memolla ne avantazh ndaj Trashit .

Ne mesfushe, nje treshe teresisht e re, Selahi i Tvente-s , Ramadani dhe Emanuele Ndoj . Deri diten e djeshe kandidati numer nje per sulmin ishte Florian Kamberi .

Por tekniku Reja deklaroi se ai ka pesuar nje demtim ne stervitjen e fundit dhe per me teper deri diten e djeshme akoma nuk ka ardhur pergjigjia positive nga Fifa per tu aktivizuar ne rradhet e kuqezinjeve . Nese jo cdo gje shkon sipas planit atehere ne fazen ofensive do te shikojme nje dyshe terisht te re, Uzuni-Balaj me kete te fundit qe eshte rikuperuar nga demtimi.