Bëni këtë veprim përpara se të lani dhëmbët dhe do të kurseni lekët e dentistit.

498

Edhe pse jo gjithçka ka të bëjë me pamjen, ne jemi dakord në një pikë: të gjithë duam një buzëqeshje të bardhë. Shumë njerëz nuk arrijnë të kujdesen për dhëmbët e tyre në një mënyrë apo në një tjetër dhe sipas Qendrës për Kontrollin e Sëmundjeve në Shtetet e Bashkuara “47.2% e të rriturve të moshës 30 vjeç e lart kanë një formë të sëmundjes periodontale”.

Megjithatë, një produkt natyral thuhet se punon mrekulli për shëndetin tuaj dentar, sidomos për zbardhjen e dhëmbëve. Çfarë është kjo? Vaji i kokosit.

Të shkuarit tek dentisti gjatë gjithë kohës për t’u kujdesur për dhëmbët e këqij mund të jetë e kushtueshme. Por, ka disa truke që mund të forcojnë shëndetin tuaj oral përveç heqjes së dhëmbëve.

Vaj kokosit mund të eleminojë zbardhjen e dhëmbëve tek dentisti në një mënyrë krejtësisht të natyrshme pa sulmuar smaltin tuaj. Dhe kjo gjithashtu freskon frymën tuaj.

Çfarë ju nevojitet:

1 lugë gjelle e vajit të kokosit që hidhet në ujë të ftohtë.

Si funksionon?

Merrni një lugë gjelle vaj kokosi dhe bëni gargarë për 10 minuta para se t’i lani dhëmbët. Ajo do të përzihet me pështymën në gojën tuaj dhe do të bëhet një lëng i hollë dhe i bardhë. Agitoni rreth dhëmbëve, mishit dhe gjuhës, mund të përthithë toksina dhe të pastrojë gojën.

Pas 10 minutash, pështyni vajin në koshin e plehrave, që të mos përfundoni duke bllokuar lavamanin tuaj.

Kjo metodë njihet si një art antik indian i shërimit që është bërë popullor në kohët e fundit. Ideja është që të përdorni vajra të pastër për të “nxjerrë jashtë” bakteret e dëmshme nga goja, dhëmbët dhe mishrat e tyre.

Natyrisht, vaji i kokosit nuk është një kurë mrekulli që do të zbardh dhëmbët në pak sekonda, por mund të jetë një opsion i shëndetshëm për ata që duan një gojë të freskët, sipas këtij studimi. Dhe mbi të gjitha mund të kurseni një dorë të mirë parash, duke eleminuar shkuarjen tek dentisti.