Konferenca për shtyp e Thaçit dhe Juncker

457

Presidenti i Komisionit Europian, Jean Claude Junker, përfaqësuesja e Lartë e BE-së, Frederica Mogherini dhe Komisioneri Johanes Hahn ndodhen në Prishtinë në kuadër të një vizite zyrtare, ku do të takohen me krerët më të lartë të vendit.
Pas takimit në Presidencë, kreu i Komisionit Europian, Jean Claude Junker, përfaqësuesja e lartë për politikën e jashtme në BE, Federicca Mogherini dhe kreu i shtetit kosovar, Hashim Thaci mbajtën një konferencë të përbashkët për shtyp.
Presidenti Thaçi tha se prania e delegacionit të lartë europian në vend është një dëshmi për mbështetjen që Bashkimi Europian ka për Kosovën dhe vendet e Ballkanit perëndimor.
“Ne sot së bashku me Veselin, Haradinajn, Pacollin dhe Jevtiçin realizuam një takim shumë efektiv. Në 10 vjetorin e pavarësisë së Kosovës, jemi krenarë që proçesi është bërë sipas vlerave të BE-së. Argumenti më i fuqishëm i parnteritetit tonë është marrëveshja për MSA-në. Falënderoj të gjitha institucionet e BE-së që kanë kuptuar mirë rëndësinë e zhvillimit të shteteve të Ballkanit perëndimor”.
“Lidhur me dialogun me Serbinë, e falënderoj Mogherinin për durimin dhe vendosmërinë e saj në këtë proces. Dialogu është proçes shumë i vështirë, por mbetet rruga e vetme mes Kosovës e Serbisë”, tha Thaçi. Kreu i shtetit, Hashim Thaçi theksoi gjithashtu se do të merren masat e duhura që lëvizja e lirë e qytetarëve kosovarë drejt BE-së të mos keqpërdoret.
Ndërsa Junker nga ana e tij ka përsëritur dhe njëherë se liberalizimi i vizave për Kosovën do të ndodhë pas miratimit të demarkacionit me Malin e Zi. Kreu i komisionit europian i bëri thirrje Listës Serbe që të votojë demarkacionin pasi nga kjo, do të përfitojnë si qytetarët kosovarë ashtu edhe ata serbë.