Moti Sot, e premte 25 mars 2022

379

Moti pritet të nis me kthjellime dhe vranësira kalimtare më tepër të theksuara përgjatë relieveve malore.

Prej orëve të pasdites, parashikohet reshje shjiu të dobta të cilat nisin nga zona e jugut dhe prej orëve të mbrëmjes shtrihen në të gjithë territorin. Lokalisht në orët e mbrëmjes reshjet do të jenë edhe në formën e shtrëngatave. Në orët e vona të mbrëmjes në relievet malore mbi 300 metra në verilindje dhe 500 metra në juglindje, parashikohen reshje dëbore të cilat në juglindje do të jenë të dendura.

Mjegull/mjegullinë për shkak të reshjeve të shiut dhe dëborës. Era do të fryjë me drejtim Verilindje – Juglindje 5-12 m/sek, dhe përgjatë orëve të natës me intensitet me shpejtësi deri në 25-30 m/s duke u shoqëruar me valëzim të forcës 0-1 ballë dhe përgjatë orëve të mbrëmjes 6-7 ballë.