Mos e besoni po deshët, por ky shqiptar ka refuzuar rolin hollivudian, arsyeja do t’ju lërë gojëhapur.

569

Dikur emigrant në Greqi, por Marko Caka arriti të fusë këmbët dalëngadalë në hollivud, duke u bërë prej realizimeve të suksesshme të industrisë më të madhe kinematografike në botë.

47-vjeçari shkodran ka marrë pjesë në disa filma dramatik, por është bërë gjithashtu pjesë e skenave të përplasjeve mes gangsterëve më të dashur të ekranit, si filmi “Fast and Furious”.

Por atij i humbi shansi për të luajtur role të mëdha, për shkak të një zgjedhjeje personale. Markos iu ofrua një rol në serialin “The Deuce” të James Franco-s me rrjetin HBO, por ai e refuzoi sepse duhet të lunate rolin e një homoseksuali.
Marko rrëfen se: Ka qenë një rol për skena homoseksualiteti të viteve 1970. Nga karakteri artistik mund të ishte një hap shumë i mirë në karrierë.

Por ishte pak e sikletshme sepse nuk mund të ndërtosh një karakter nëse nuk është në prirjet e tua. M’u duk shumë e sikletshme.
Kam qenë në dy qytetet e mëdha ku u zhvilluan xhirimet e filmit “Fast and Furious”.

Ishin realizime pothuajse të gjitha të vërteta. Jam çuditur se si një produksion kishte vënë makina super të shtrenjta të cilat shkatërroheshin dhe skenat përsëriteshin.

Kostot ditore mund të shkonin rreth 2 milionë Dollarë në ditë vetëm për makina. Unë kam marrë pjesë tek filmi “The Roc” dhe kam qenë në rolin e një prej 5 policëve të burgut dhe luftonim me ta”.