Dy sulme me thikë në Vjenë të Austrisë, 4 kalimtarë janë plagosur

534

Dy sulme me thikë kanë ndodhur mbrëmjen e sotme në Vjenë të Austrisë. Sipas mediave lokale, të paktën 4 persona kanë mbetur të plagosur rëndë, ndërsa autorët janë ende të lirë.
I pajisur me një thikë, agresorët kanë sulmuar kalimtarët në rrugë. Ngjarja ka ndodhur në Pratershtase, një zonë e banuar pranë stacionit të metrosë Nestrojplaltc, pranë parkut Prater dhe pak milje larg kështjellës Hofburg.
Autorët janë larguar nga vendi i ngjarjes ndërkohë që një operacion për kapjen e tyre nga forcat speciale vieneze, VEGA është në zhvillim e sipër.
Ndërkohë, vendi i ngjarjes është izoluar nga policia dhe banorëve të zonës Pratershtase u është bërë thirrje që të qëndrojnë në shtëpitë e tyre.