Kuvendi miratoi me 88 vota vetting-un në Polici

429

Kuvendi i Republikës së Shqipërisë ka miratuar me 88 vota ligjin për vetting-un në Polici dhe Gardë.
Gjithashtu, Kuvendi miratoi me 121 vota edhe ngritjen e Komisionit Hetimor për Saimir Tahirin.
Mazhoranca dhe opozita kishin rënë dakord për ngritjen e një komisioni hetimor parlamentar në lidhje me veprimet dhe mosveprimet e institucioneve shtetërore për kultivimin e lëndëve narkotike, përfshi këtu rastin për të cilin Prokuroria po heton ish-ministrin e Brendshëm, Saimir Tahiri.
Kryetar i këtij komisioni do të jetë demokrati Paloka, ndërsa n/kryetare socialistja Ermonela Felaj.
Anëtarë nga PD janë Enkelejd Alibeaj, Flamur Noka, Edi Paloka, ndërsa nga LSI do të jetë Endrit Brahimllari.
Komisioni hetimor sipas rregullores, kush e kërkon merr drejtimin, pala tjetër merr shumicën.