Mjerimi i foltores “Amerikane” te Sali Berishes!

364

Jo pak miq te mite kur e mesuan organizimin, e foltores se Sali Berishes ne Amerike fale teknologjise, me thirren dhe me thane qe te merrja pjese. Vertet qe ishte tunduese edhe duhet te shkoja pasi as larg nuk e kishem por kur mendova se sa afer PD – se ishem, edhe si gazetar i RD per disa vite, edhe si antar i kryesise se PD ne Malsine e Madhe e tjer, dhe se sa larg dola, i larguar nga Shqiperia ne vitin 2011, nuk pranova, qe te merrja pjes ne kte skenar dhe mjerim.

Po pse e quaj mjerim, e quaj mjerim sepse. Aty kan marr pjes shumica vetem tifoz te S. Berishes. Kokolari mburrej me 700 vete nga e gjithe Amerika, nderkohe qe kaq Shqiptar mund ti kishte mbledhur vetem ne ndonje lagje te Bronxit. E quaj mjerim sepse atyre qe do merrnin pjes, u eshte ofruar nga organizatoret edhe pije falas per ti nxitur, e quaj mjerim sepse tifozet e Saliut kishin ardhur per te pare nje ndeshje qe nuk luhej.


Ishte mjerim edhe per mos pjesmarrjen e shume e shume figurave te ikur nga regjimi i Sali Berishes, ishte mjerim sepse ai i quante Shqiptaro – Amerikan, por shumica jane edhe pa dokumenta, thjesht tifozllek e pak kallabllek, per te ber zhurmen qe do fallxhorja Garo – Goro e tjer. Sali Berisha dhe Kokolari kane then se kemi Kongresmen Republikan qe na mbrojne ku ishin, ku ishin personalitet e PD te larguar nga keqtrajtimi qe u ka ber vete Sali Berisha, nuk ishin, nuk dua ti fyej ata qe ishin por ata realisht nuk e njohin dhe nuk e dine se c’ far eshte Saliu. Thjeshte jane tifoze te cilet sapo nuk do te kesh rezultate nuk te vine me ne stadium. Ku i kishte shoqatat dhe organizatat me te medha shqiptare, vetem New Yorku, e qe eshte ngjitur me vendin ku eshte organizuar fallxhorja ka 54 te tilla. Vertet qe edhe tifozet duhen vlersuar se mbushin stadiumet por, kur e shohin formacionin me te cilin do te luajne e qe jane koha e tashme e shkuar, vetem rezultate nuk do te ken.


Edhe nga pamja dhe imazhi u pa qart, se gjithcka teknikisht ishte me cilsore nga Tirane se nga Amerika, edhe se Cim Peka kishte zbarkuar si hero nga Aeroporti. Dhe ku filmimi behej me nje kameraman qe nuk dinte te rregullonte as ngjyrat, nje tjeter mjerim sepse rendomte ne Shqiptaret duhet te dukemi, sic po ben edhe foltorja apo nga njera ndeshje ne tjeten. Eshte bere Sali Berisha si Ahmet Shqarri.!
Për “Zani i Malsisë
Vasel Gilaj, New York