Jeni Shqiptarë apo Turq?!..

676

“Ndodhem ne Shkup per arsye pune dhe mendova te bej nje shetitje ne lagjen ku jetojne Shqiptare. Por sa hyra ne Shkupin e vjeter u tmerrova, shihja dhe degjoja Shqiptare qe flisnin Turqish me njeri tjetrin. Nuk flisnin Shqip por Turqisht me njeri tjetrin.

Nuk munda te heshtja por reagova duke nderhyre tek dy burra qe po luanin shah dhe i pyeta, Shqiptar jeni?? Po me thane, shqip. Po pse flisni Turqisht me njeri tjetrin?? Te dy burrat nuk folen por ulen koken dhe heshten.

U largova duke menduar se heshtja ishte pergjigjja. Shkupi i vjeter ska asnje ndryshim me lagjet e shitjes se tapetave ne Stamboll. Dyqane floriri pa fund, era e qebabit kundermon kudo dhe ne fund shoh kete foto te Erdoganit ne nje nga dyqanet e shumta.

Eshte idhulli i Shqiptareve ne Shkup. Turp i madh. Sa per dijeni, per 500 vjet Turqia pushtoj Shqiperine, vrau e preu me mijera Shqiptare.

Donte te na zhdukte nga faqja e dheut. Gjuha shqipe ishte e jashteligjshme ne ate kohe. Per 500 vjet nuk lane asgje pa bere dhe sot? Per ju Shqiptare te Shkupit duhet te dini dicka: Erdogani i kerkoj Edi Rames te hiqte monumentin e Skenderbeut nga sheshi Skenderbej ne Tirane sepse edhe sot Skenderbeu ju fut te dridhura Turqise por Edi Rama filloj te qeshte duke i kthyer pergjigjjen e duhur. Ai aty e ka vendin. Ate Skenderbe qe per 25 vjet bashkoi shqiptaret dhe luftoi kundra Turqve, nese vazhdoni te flisni Turqisht duhet ta hiqni monumentin e Skenderbeut ne Shkup se ai burre nuk e meriton fyerjen qe i beni.

Eshte lare vendi me gjak per 500 vjet dhe ju Shqiptare te Shkupit duhet te shihni dhe te keni mendjen nga Shqiperia dhe jo nga Turqia sepse neser, qofte larg, nese ndodh ndonje lufte mes jush dhe ndonje shteti tjeter, vllai juaj do ju ndihmoje, pra ne Shqiptaret dhe jo Turqit. Duhet te vini me shpesh me Shqiperi sepse ne jemi vllezerit tuaj dhe jo Turqit.

Duhet te vini ne Shqiperi sepse ketu ne Shqiperi do kthjellojeni dhe do shihni me qarte nga mjellgullnaja qe perdor sot qeveria Turke kundra nesh. Ju mendoni se Turqit na duan te miren???

Harrojeni, kemi fakte qe asnje e mire sna ka ardh prej tyre. 500 vjet roberi. Hajdeni ne Shqiperi edhe pse e varfer, do gjeni buke e krype e zemer te bardhe.”

JOQ