“Mundohemi t’i mbulojmë sa më shpejt, por…”/ Mesazhi rrëqethës që fshihet pas simboleve misterioze në ndërtesat e Kievit (FOTO)

366

Ndërtesat në Ukrainë janë duke u mbushur me mesazhe rrëqethëse.

Ndërsa Rusia vazhdon bombardimet e saj ushtarake ndaj Ukrainës , forcat ruse dhe diversantët pro-Kremlinit dyshohet se kanë shënuar ndërtesat për të ndihmuar trupat e Vladimir Putin. Fotot e frikshme tregojnë ndërtesa banimi në Kiev me kryqe të kuq në çatitë e tyre.

Në video të publikuara duket se si një pro-rus shënon vendndodhjen e një gypi gazi në një ndërtesë banimi të lartë, për të lejuar forcat e Moskës ta synojnë atë për shkatërrim maksimal. Autoritetet në qytet kanë paralajmëruar qytetarët që të jenë vigjilentë për çdo simbol të dyshimtë.

“Banorët e ndërtesave të larta që kanë akses në çati, ju lutemi kontrolloni urgjentisht çatinë për shenja. Etiketat në dru mund të lyhen ose të mbulohen me shirit reflektues,”-tha qeveria lokale e Kievit në mediat sociale.

Ai u bëri thirrje banorëve që të t’i mbulojnë ose ti fshijnë.

Dritat e akorduara në frekuenca specifike me ngjyra gjithashtu thuhet se mund të çojnë raketa dhe dron në “korridoret” e sigurta për të shmangur përgjimin ose pengesat siç janë ndërtesat e larta. Të tjerët të vendosur në anë të një rruge mund të drejtojnë se cilat automjete duhet të shkojnë.

Autoritetet e Ukrainës thonë se transmetues të vegjël po shfaqen në kryqëzime të rëndësishme rrugore dhe objekte të infrastrukturës. Një lëvizje e tillë e dukshme e modës së vjetër është e dobishme në një luftë ku teknologjia është e hapur ndaj sabotimit dhe hakerimit, siç është bllokimi i sinjaleve GPS dhe përgjimi i mesazheve radiofonike.

Banorët e Kievit kanë përdorur mediat sociale për të raportuar aktivitete të dyshimta.

Një tjetër video e shkurtër e shpërndarë nga një agjenci lajmesh ukrainase e filmuar nga një lartësi e lartë tregon një figurë që duket se shënon një tub gazi në anë të një ndërtese apartamentesh. Kryetari i bashkisë së Kievit, Vitali Klitschko u ka kërkuar banorëve të qëndrojnë vigjilentë për çdo simbol të mundshëm që shfaqet për të drejtuar raketat ruse.

“Zyrtarët e qytetit po u bëjnë thirrje qytetarëve që të raportojnë menjëherë vendet e etiketuara, të paraqesin fotografi tek zbatimi i ligjit dhe të raportojnë të dyshuarit që mund të jenë të përfshirë në etiketim,” tha ai në fundjavë.

Gr

Javën e kaluar, fotografitë e  ukrainasve të strehuar në stacione nëntokësore  u bënë virale, ndërsa Kiivanët e dëshpëruar u përpoqën t’i shpëtonin goditjes ruse. Dhe kishte skena të mrekullueshme kur një  nënë lindi vajzën e saj në metronë e Kievit .

Por jo të gjithë kanë mundësinë të strehohen në nëntokë në qytetin me pothuajse tre milionë banorë, me shumë ende në shtëpitë e tyre. Banorja e Kievit, Anastasia Russo, 25 vjeçe, është detyruar të strehohet në banjën e saj nga sulmi rus dhe thotë se ndërtesat në rrugën e saj janë shënuar si objektiva. Anastasia tha se ka parë diversantë që pikturojnë kryqe dhe rrathë në rrugën e saj, si dhe rrugë dhe ndërtesa në të gjithë qytetin për të drejtuar sulmet ajrore të Putinit.

“Shumë njerëz po ecin nëpër rrugë, madje edhe fëmijë, duke kërkuar këto shenja ne po bëjmë gjithçka që mundemi për t’i mbuluar ato”-tha ajo.