Pse nuk pranohet Anton Cetta?!…

952

Shkas per kete shkrim te shkurt jane disa reagime te indinjueme te miqve te mi ne fb te cilet “habiten” se pse nuk asht pranue shtatorja e Anton Cettes ne oborrin e Institutit Albanalogjik te Kosoves. Sigurisht duhet kohe e hapsine e gjane me qemtue e artikulue arsyet e fshehta e gjys te fshehta te ktij refuzimi apo edhe mospranimit te figurave te tjera me peshe te kombit shqiptar.

Edhe pse ne boten e kaosit tone kronik , amnezite jane ne prite, duhet te kujtojme se nuk ka kalue shume kohe kur Nane Tereza, Shejte e Kishes Katolike; per boten mbare, humaniste e nderueme; per kombin shqiptar, bije e zgjedhun e tij, u refuzue bash ne kryeqendren e katolicizmit shqiptar ne menyre institucionale prej krenave te bashkesise islamike te Shkodres.

Krenet islame te Shkodres dhe mbeshtetesit e tyne te heshtun dhe publik ishin te qarte dhe korrekt ne motivacionet dhe mesazhin sigurisht plot helm qe donin me percue pertej faktit se a ishte i drejte apo i duhuni ne raport me madheshtine e perbotshme toksore e hyjnore te Nane Terezes.

Anadollaket e Shkodres, si perfaqesues ideal e praktike te 550 viteve otomanizem ne trojet shqiptate shkyen pelhuren e hipokrizes qe gjallon ne shumicen e shqipfolseve dhe ripertrine traditen e qasjes si “zabit” ndaj cdo shprehije dinjitoze e me vlere, fryt i ksaj toke te martirizueme.

Gjithsesi kjo pelhure hipikrizie vazhdob te arnohet prep ne rast nevoje per Nane Terezen e cdo figure katolike prej ktyne otomaneve te thekun qe per me mbijetue jane te gatshem te celebrojne Nane Terezen dhe madje te shperndajne dekorata ne emen te saj bash edhe atyne qe kane dale publikisht kunder vendosjes se shtatores se saj ne Shkoder.

Problemi i madh nuk asht fort hipokrizia e otomaneve sepse ne fund te fundit ata jane ne njaten “korsi” te perhershme, por gatshmeria per “dialog” pa objekt dhe kontributi i disa katolikeve te “qualifikuem” institucionalisht per me arnue pelhuren e hipokrizise ne emen te shqiptarise tue anashkalue keshtu rande te verteten. E perseris deri ne merzi se nuk kena nevoje per shtatore te Nane Terezes apo Anton Cettes etj ne vende te kontestueme apo publike dhe as per celebrimin hipokrit te tyne me retorika medemek perbashkuese apo sinteza te eperme “badihava”.

Prandaj, mos te bahena qesharak e paterica naive te qasjeve hipokrite sepse rrezikojme me ba lojen otomane e cila asht edhe ma e rrezikshme kur i vjen era “albanologjike”…

Medemek Katedrat albanologjike si ne Shqipni apo Kosove jane thjesht terma eufemiste qe fshehin shperndamjen e helmit anadollak tue instrumentalizue disa rrogtar naiv e te vobeget e po ashtu ne hall per qellimet e tyne okulte.

Anton Cetta ka fole me vepren e tij dhe ska nevoje per panteone otomane.

Nga Nesti ZEFI