Zv.kryeministrja e Ukrainës me deklaratë të jashtëzakonshme, zbardh marrëveshjen që kanë arritur me Rusinë

365

Rusia dhe Ukraina kryen një shkëmbim të tretë të të burgosurve të shtunën, njoftoi zëvendëskryeministrja ukrainase Iryna Vereshchuk në Telegram.

“Dymbëdhjetë nga personeli ynë i shërbimit po kthehen në shtëpi, duke përfshirë një oficere femër. Ne kemi siguruar gjithashtu lirimin e 14 civilëve, duke përfshirë nëntë gra. Gjithsej 26 njerëz tanët”, ka shkruar ajo.

Komisionerja ruse për të drejtat e njeriut Tatyana Moskalkova konfirmoi shkëmbimin të dielën, duke shkruar në Telegram: “Midis tyre janë katër punonjës të Rosatom dhe ushtarakët tanë trima. Sot në mëngjes ata zbarkuan në tokën ruse. Familja dhe miqtë do t’i shohin së shpejti!”

Mes të burgosurve ukrainas ishte Hanna Havrylina, kryetarja e fshatit Hremiach në rajonin verior të Chernihiv, sipas Vereshchuk, e cila postoi një foto të saj me Havrylina në Telegram të dielën.

“Ajo është kthyer në shtëpi si rezultat i shkëmbimit të të burgosurve të djeshëm,” tha Vereshchuk. “Një grua e guximshme. Një udhëheqëse e vërtetë e komunitetit të saj. Dje pata nderin të takoj personalisht zonjën Havrylina.”