Ukraina tregon numrin e ushtarëve të vrarë deri tani

278

Ministria e Mbrojtjes së Ukrainës, ka publikuar shifrat e fundit të përditësuara me numrin e viktimave në konfliktin me Rusinë.

Sipas kësaj ministrie deri tani janë vrarë 5.300 ushtarë rusë, janë rrëzuar 29 avionë, 29 helikopterë dhe 191 tanke.

Ky është përditësimi i orëve të hershme të mëngjesit, për 5 ditë prej kur ka filluar konflikti..

Aeroplanët: 29

Helikopterë: 29
Tanket: 191
AFV: 816
Copa artilerie: 74
SAM Buk: 1
MLRS: 21
Mjete transporti: 291
UAV: 3
Anije/varka: 2
Mbrojtje ajrore: 5

Kujtojmë se Rusia e Ukraina sot pritet të fillojnë negociatat për paqe në një takim që pritet të zhvillohet në kufirin Ukrainë-Bjellorusi.

Ky takim vjen pas sanksioneve të ashpra me të cilat po përballet Rusia, derisa shtetet e mëdha dhe aleatët e shumtë kanë ndihmuar Ukrainën me mjete të ndryshme, duke kërkuar nga Putin që të heq dorë nga pushtimi i Ukrainës.