Moti Sot, e enjte 6 janar 2022

323

Moti parashikohet me vranësira dhe intervale të shkurtra kthjellimesh.

Do ketë reshje shiu në të gjithë vendin me intensitet të ulët deri mestar. Në veri-verilindje në lartësinë mbi 600 metra do ketë reshje në formën e dëborës, ndërsa në juglindje reshje bore në lartësinë mbi 1100 metra. Mjegulla e dendur do jetë prezente në orët e mëngjesit si dhe në momentin e reshjeve të shiut.

Era do të fryjë nga kuadrati i jugut me shpejtësi mesatare 1-8m/sek, e cila hera-herës përgjatë vijës bregdetare dhe në momentin e reshjeve do fitojë shpejtësi deri në 18m/sek. Valëzimi në dete parashikohet i forcës 3-4 ballë.