Moti Sot, e mërkurë 29 dhjetor 2021

184

Ditën e martë moti parashikohet me vranësira mesatare deri të dendura. Reshje shiu të herëpasherëshme me intensitet të ulët dhe mesatar në pjesën më të madhe të territorit.

Në zonën e veriperëndimit reshjet e vazhdueshme me intensitet mesatar dhe të lartë në formë shtrëngatash. Në larësine mbi 300 metra në verilindje dhe dhe në zonën e Alpeve reshje të dendura dëbore.

Era do të fryjë me drejtim juglindje – jugperëndim me shpejtësi mesatare 3-10m/sek, e cila në zonat luginore kryesisht në veri dhe përgjatë vijës bregdetare dhe hera-herës e vrullshme dhe intensive deri në 20-25m/sek. Deti i forcë 4-6 ballë.