Breshëri plumbash ndaj makinës së këshilltarit të presidentit, çfarë ka ndodhur

241

Bresheri plumbash u qëlluan sot ndaj makinës së këshilltarit kryesor të presidentit të Ukrainës Volodymyr Zelensky, në periferi të kryeqytetit Kiev.

Policia e quante ngjarjen tentativë vrasjeje duke shtuar se makina me të cilën po udhëtonte Serhiy Shefir u qëllua nga të paktën 10 plumba dhe shoferi i saj u plagos.

Një operacioni gjerë kërkimi po zhvillohet për autorët e “tentativës së vrasjes së dy qytetarëve ukrainas”, njoftonin autoritetet.

Presidenti Zelensky, i cili gjendet në Neë York për Asemblenë e Përgjithshme të OKB, tha se është shenjë dobësie të goditen ndihmësat e tij.

Zelensky shtoi se do të kthehet ne vend menjëherë pas fjalimit në OKB.