Operacioni “Kuadrati”, sekuestrohen pasuri me vlerë 1.5 milionë euro

132

Policia e Fierit, në bashkëpunim me Prokurorinë e këtij rrethi, finalizoi operacionin e koduar “Kuadrati” për sekuestrimin e pasurive të krijuara si pasojë e aktivitetit kriminal.

Në zbatim të vendimit të Gjykatës së Shkallës së Parë Fier u vunë në sekuestro pasuritë e luajtshme të shtetases R. H.,(Z)., 49 vjeçe, vlera e të cilave arrin deri në 1.5 milionë euro.

Kështu kësaj shtetaseje iu sekuestrua një restorant në Skelë të Vlorës, një apartament, një apartament në Pogradec dhe një mjeti tip Benz.

Shumat e konfiskuara dyshohet se janë produkt i veprës penale “Trafikimi i narkotikëve”, për të cilën ish-bashkëshorti i saj, shtetasi Shaban Zenaj, i ekstraduar në Itali, është dënuar nga autoritetet italiane me 14 vjet burg.