Nga Pelé, Messi, CR7 e të tjerë, mesazhet për Diegon

104

Kanë qenë rivalët e përjetshëm, siç janë sot Cristiano Ronaldo dhe Lionel Messi. Legjenda e Brazilit dhe e botës, Pelle, ose ndryshe “O Rey”, ka shprehur hidhërimin e tij për humbjen e Diego Armando Maradona.

“Me siguri një ditë ne do të luajmë futboll së bashku në parajsë”. Me këtë mesazh Pele shprehu ngushëllimet e tij për vdekjen, në moshën 60 vjeç, të Diego Armando Maradona: “Kam humbur një mik të dashur dhe bota ka humbur një legjendë. Ka shumë më shumë për të thënë, por tani Zoti mund t’i japë forcë familjes së tij”.

Lionel Messi, përmes Instagram, e përshëndeti Diego Armando Maradona pas vdekjes së tij këtë pasdite. Humbje e madhe për numrin “10” të Barcelona, pasi e kishte si baba “El Pibe de Oro”. Sulmuesi katalanas ka pritur pak përpara se të shkruante dy fjalë për legjendën.

“Një ditë shumë e trishtuar për të gjithë Argjentinasit dhe për futbollin. Ai na lë, por nuk largohet, sepse Diego është i përjetshëm. Më mbeten të gjitha kohërat e bukura që kam jetuar me të! Dua të përfitoj nga ky rast për të dërguar ngushëllimet e mia për familjen dhe miqtë e tij” – shkroi Messi.

Cristiano Ronaldo ka reaguar në rrjetet sociale pasi ka marrë lajmin për humbjen e të madhit Diego Armando Maradona, “El Pibe de Oro”, ndryshe “Dios”… Ylli portugez, që e ka njohur personalisht dhe e ka pasur një emblemë, natyrisht që nuk mund të ndante dhimbjen e tij.

“Sot i them lamtumirë një shoku dhe bota i thotë lamtumirë një gjeniu të përjetshëm. Një nga më të miret ndonjëherë. Një magjistar i pashembullt. Ai largohet shumë shpejt, por lë një trashëgimi pa kufij dhe një boshllëk që nuk do të plotësohet kurrë. Pusho në paqe. Kurrë nuk do të harrohesh!” – shkruajti Ronaldo.https://www.instagram.com/p/CIBa_OCgb7g/embed/captioned/?cr=1&v=13&wp=1206&rd=https%3A%2F%2Fkonica.al&rp=%2F2020%2F11%2Fnga-pele-messi-cr7-e-te-tjere-mesazhet-per-diegon%2F%3Ffbclid%3DIwAR18zIGeuglk_sg-VKYEiJ6D2XDQEdEyAe-VVlWvffCF-mlhfOcPZpoxuRE#%7B%22ci%22%3A0%2C%22os%22%3A2560%2C%22ls%22%3A2491%2C%22le%22%3A2552%7D

“Mirupafshim i madhi Diego, gjithmonë do të jesh një hero për mua. Pusho në paqe shoku im”. Me këtë mesazh të shkurtër por të përzemërt, Paolo Maldini dëshiroi të përshëndeste Diego Armando Maradona që sot u nda nga jeta në moshën 60 vjeç.

Vdekja e Diego Armando Maradona ka ndikuar në botën e futbollit. Midis përshëndetjeve, të prekura dhe të përzemërta, është edhe ajo e ish-partnerit Gabriel Omar Batistuta: “Përjetësisht Faleminderit, unë po qaj për ty. Pranë familjes tënde, prehu në paqe i dashur Diego”. 

Shkurt dhe qartë Totti: “Ke shkruar historinë e futbollit! Mirupafshim Diego”. Më gjatë Buffon: “Atë ditë ne të gjithë ishim atje duke dëgjuar historitë e tua, të rrëmbyer nga lidershipi yt. I njëjta karizëm që, i kombinuar me talentin tënd të pakushëm dhe të pashoq, të lejoi të ishe në qendër të vëmendjes çdo herë. 

Të jesh në qendër të gjithçkaje dhe të gjithëve. Nga bashkëlojtarët e tu, të cilët në fushë vareshin nga loja dhe klasi yt. Nga kundërshtarët e tu, të pafuqishëm përballë kaq shumë bukurie, por në të njëjtën kohë të vetëdijshëm për të dëshmuar diçka unike. Do të më mungosh Diego.https://www.instagram.com/p/CIBhFYMBQ_5/embed/captioned/?cr=1&v=13&wp=1206&rd=https%3A%2F%2Fkonica.al&rp=%2F2020%2F11%2Fnga-pele-messi-cr7-e-te-tjere-mesazhet-per-diegon%2F%3Ffbclid%3DIwAR18zIGeuglk_sg-VKYEiJ6D2XDQEdEyAe-VVlWvffCF-mlhfOcPZpoxuRE#%7B%22ci%22%3A1%2C%22os%22%3A2565%2C%22ls%22%3A2491%2C%22le%22%3A2552%7D

Do t’i mungosh të gjithë njerëzit që të ke emocionuar. Do t’i mungosh futbollit futbollin. Dhe do të na mungosh ne, të cilët, duke parë magjinë tënde, kemi ëndërruar të jemi në gjendje të rigjejmë veprat e tua në fushë. Faleminderit”.

Sulmuesi i Paris Saint Germain, Kylian Mbappé përshëndeti Diego Armando Maradona përmes Instagram, duke ndryshuar foton e tij të prolit. “RIP, legjendë. Do të qëndrosh në historinë e futbollit përgjithmonë. Faleminderit për të gjithë kënaqësinë që i ke dhënë botës”. 

Aleksander Ceferin komentoi për vdekjen e Diego Armando Maradona: “Jam thellësisht i pikëlluar për vdekjen e Diego Maradona, një prej gurave më të mëdha dhe më ikonike në futbollin botëror. Ai ka arritur madhështinë, një futbollist i mrekullueshëm me gjeni dhe karizëm nga ana e tij”.