Koronavirusi i merr jetën Patriarkut të Kishës serbe, Irinej

92

Patriarku Irinej, kreu i Kishës Ortodokse Serbe, ka vdekur për shkak të koronavirusit.

Lajmi u dha nga Presidenti i vendit Aleksandar Vuçiç në llogarinë e tij zyrtare në Instagram.

“Isha i nderuar që të njoha. Njerëz si ju nuk largohen kurrë , ”shkroi Vuçiç nën një foto bardhezi të Irinej.

90 vjeçari Irinej, një konservator, i cili gjithashtu kishte ndikim të madh politik, u diagnostikua me koronavirus në 4 nëntor dhe që nga ajo kohë ishte në një spital ushtarak në Beograd.