Aksident i rëndë në Gjermani, humbin jetën tre shqiptar, anëtar të një familje.

11

Një aksident i rëndë ndodhi gjatë ditës së sotme në autostradën federale mes Uhldingen Mühlhofen dhe Meersburg në Gjermani ku kanë humbur jetën 3 shqiptarë me origjinë nga Kosova. Ka qenë një makine tip Audi që është përplasur me një kamion pak para orës 9.

Për pasojë kanë humbur jetën 3 persona, anëtare të një familjejeqë gjendeshin në makinën Audi. Sipas medieve të Kosovës bëhet fjalë për një familje nga fshati Rahovicë i Ferizajt që jetonin në Schafhausen të Zvicrës.

Ata po ktheheshin në Zvicër nga pushimet që i kishin kaluar në Kosovë. Aksidenti ka ndodhur në Gjermani rreth 50 kilometra para hyrjes në territorin e Zvicrës. Sipas hetimeve të para policore makina ka rrëshqitur dhe është përplasur ballë për ballë me kamionin që po afrohej.

Është dashur ndërhyrja e zjarrfikësve për të nxjerrë trupat nga makina e shkatërruar. Albinfo.ch shkruan se në vendin e ngjarjes ndërruan jetë menjëherë një djalë 12 vjeç dhe një 35 vjeçar. Pak më vonë ndërroi jetë në spital edhe një 18 vjeçar që sipas burimeve është djali i vëllait të 35 vjeçarit.

Bashkëshortja e 35 vjeçarit edhe kjo rreth të 30 është në gjendje kome. Një vajzë 11 vjeçare dhe shoferi i makinës Audi kanë pësuar gjithashtu lëndime të rënda. Ndrësa drejtuesi i kamionit është lënduar lehtë. Rruga u mbyll për orë të tëra për nxjerrjen e personave dhe më pas për hetimet e policisë.