Ja situata nga koronavirusi, sërish “boom” infektimesh gjatë 24 orëve të fundit në shqipëri

50

Katër pacientë kanë humbur jetën nga koronavirusi gjatë 24 orëve të fundit ndërsa kanë rezultuar pozitivë 149 persona. Gjithashtu e kanë fituar betejën me COV ID 19 gjatë këtij harku kohor 139 pacientë.

Ministria e Shëndetësisë njofton se aktualisht në 2 spitalet Covid po trajtohen 206 pacientë, 20 në terapi intensive 7 prej të cilëve janë të intubuar.

Në 24 orët e fundit kanë humbur jetën për shkak të COV ID 19, një 73 vjeçar nga Durrësi, një 77 vjeçar nga Shkodra, dhe 2 qytetarë nga Tirana : një 65 vjeçar dhe një 74 vjeçar.

Njoftimi i Ministrisë së Shëndetësisë

Ministria e Shëndetësisë dhe Mbrojtjes Sociale ju informon mbi situatën epidemiologjike të COV ID19. Janë kryer 963 testime në 24 orët e fundit, nga të cilët kanë rezultuar pozitivë 149 qytetarë të prekur nga virusi Sars Cov2. Janë shëruar 139 qytetarë duke e çuar në 8675 numrin e të shëruarve në vend që prej fillimit të epidemisë.

Rastet pozitive të konfirmuara në 24 orët e fundit janë identifikuar në këto bashki 104 raste në Tiranë nga 6 raste në Shkodër Fier nga 5 raste në Krujë Korçë nga 4 raste në Durrës Elbasan nga 3 raste në Kurbin Lezhë nga 2 raste në Gjirokastër Përmet Malësi e Madhe nga 1 rast në Kukës Skrapar Ura Vajgurore.

Aktualisht në spitalin Infektiv dhe Shefqet Ndroqi po trajtohen 206 pacientë, 20 në terapi intensive nga të cilët 7 pacientë janë të intubuar.

Në 24 orët e fundit, me gjithë përpjekjet e mjekëve, fatkeqësisht e kanë humbur betejën me COV ID 19, një 73 vjeçar nga Durrësi, një 77 vjeçar nga Shkodra, dhe 2 qytetarë nga Tirana një 65 vjeçar dhe një 74 vjeçar, me sëmundje bashkëshoqëruese. I shprehim ngushëllimet familjarëve.

Ministria e Shëndetësisë dhe Mbrojtjes Sociale ju bën thirrje qytetarëve të respektojnë masat për parandalimin e COV ID 19. Të nderuar qytetarë ju kujtojmë edhe një herë se çdo rast i identifikuar pozitiv, duhet të vetëizolohet dhe se shkelja e rregullave nga kushdo do të konsiderohet rrezik për jetën dhe shëndetin e të tjerëve.