Moti, e mërkurë 1 prill 2020

128

Zhvillimi i një qëndre e presionit të ulët atmosferik mbi Ballkanin Perëndimor do të diktojë kushtet e motit në vendin tonë. Për pasojë: vranësira, reshje mesatare dhe lokalisht intensive MBIZOTEROJNE gjatë pjesës së parë të ditës, NDERSA në zonat malore do ketë reshje dëbore. Vetëm orët e vona të pasdites dhe kryesisht mbrëmja sjellin përmirësim gradual të kushteve atmosferike duke sjellë pauz të reshjeve.

Temperaturat e ajrit ulen ndjeshëm në vlerat minimale dhe maksimale duke u luhatur nga -3, -4°C mëngjesi në zonat malore deri në 13°C mesdita në bregdet.

Era do fryjë e lehte në tokë dhe mesatare në det me shpejtësi deri 40 km/h nga drejtimi Verior-Verilindor duke krijuar brigjet detare dallgëzim 3-4 ballë. Era do fryjë e lehte në tokë dhe mesatare në det me shpejtësi deri 40 km/h nga drejtimi Verior-Verilindor duke krijuar brigjet detare dallgëzim 3-4 ballë.