Ligjet e Ramës kundër medias shqetësojnë dhe Italinë

769

Jo vetëm në Shqipëri. Edhe mediat në Itali shprehin shqetësimin e tyre lidhur me projektligjin e qeverisë mbi mediat dhe portalet. Programi televiziv “Fuori Tg” në televizionin publik Rai3, i ka kushtuar një puntatë lirisë së medias në Tokën e Shqiponjave, siç e quan ajo, me titull “Shqipëria, gojët e qepura”.

Në Shqipëri, liria e shtypit është në rrezik. Në një skenar mediatik të ndikuar nga përqendrime të forta editoriale dhe marrëdhënie gjithnjë e më të ngushta midis botimit dhe pushtetit politik, masat e fundit të qeverisë rrezikojnë informacionin dhe komplikojnë punën e reporterëve, me një efekt të mundshëm domino në demokracitë e brishta të Ballkanit. Të ftuarit në studion e Maria Rosaria De Medici, ishin Giuseppe Giulietti (president i Federatës Kombëtare të Shtypit Italian) dhe Koloreto Cukali (anëtar i Këshillit të Mediave Shqiptare).

Kronikat e tërmetit

Në ditët e emergjencës së tërmetit në Shqipëri ndodhën tre gjëra: një vajzë 25-vjeçare u arrestua pasi kishte shkruar në Facebook se në portin e Durrësit ekzistonte rreziku që të shpërthente një depo gazi; administratorët e një portali u kërcënuan me burg për shkak të një artikulli ku flitej se numri real i viktimave është më i larti se ai zyrtar, ndërsa aktivistët e Teatrit Kombëtar u kallëzuan penalisht pas denoncuan se ndihmat për të prekurit nga tërmeti po shkarkoheshin në ministrinë e brendshme.

Seksioni i reporterëve pa kufij mbi lirinë e shtypit thotë me qartësi të madhe se rruga për në Bashkimin Evropian është akoma e gjatë për Shqipërinë, për shkak të problemeve me demokracinë, e mbi të gjitha me lirinë e medias.

Shqipëria rënditet e 82-të në botë gjatë vitit 2018, teksa sulmet ndaj gazetarëve shqiptarë arriti nivele që nuk u panë kurrë më parë përplasje mes qeverisë dhe krimit të organizuar, me fyerje, kërcënime me vdekje, padi për të trembur dhe ndaluar hetimet e korrupsionit. Edhe gjatë tërmetit, informacioni politik në Shqipëri udhëton në një kanal të vetëm që quhet Edi Rama TV.

“Gazetarët nuk kanë asnjë shans për të marrë informacion nga qeveria. Ne jemi një rast unik mbase në botë, me siguri në Evropë, ku Kryeministri dhe kryetari i Bashkisë së Tiranës japin të gjitha raportet e përgatitura vetë”,thotë gazetari Armand Shkullaku në raportin e gazetarit të RAI, Valerio Cataldi.

Më pas, Cataldi ndërhyn në studion telefonike për të ofruar një dëshmi të drejtpërdrejtë të lirisë së shtypit në Shqipëri gjatë ditëve të emergjencës së tërmetit.

“Ne kemi kryer një speciale për trafikun e drogës në Shqipëri dhe episodi i tregoi Shqipërisë në lidhje me trafikun e drogës, tregoi se si mafia shqiptare është një qendër me rëndësi dhe forcë, dhe gjithashtu tregoi sesi politika u përfshi disi në hetimet dhe hetimet e trafikut të drogës.

Ky shërbim kur transmetoi shkaktoi një reagim shumë të fortë nga qeveria shqiptare. Kryeministri shkroi gjëra të tmerrshme në lidhje me Facebook-un kundër Facebook-ut, tha që ne ishim gënjeshtarë dhe se ata ishin të gjithë të përbërë dhe një seri komentesh dhe sulmesh u nxitën përmes Facebook dhe përmes rrjeteve sociale.

Pas këtij qëndrimi të dhunshëm nga Kryeministri, erdhën kërcënime me vdekje kundër meje dhe fyerjet kundër kumtesës sonë, e cila u akuzua për ndërtimin e lajmeve të rreme për lajme që në të vërtetë janë brenda mundësive të secilit dhe konstatohet”, deklaron Cataldi.

Ligji i ri për median

“Kryeministri tashmë kontrollon pothuajse të gjitha mediat tradicionale. Kjo është arsyeja pse ai po e zbaton këtë ligj, për të kontrolluar edhe median online. Gjëja e parë që duhet të keni frikë është se do të ketë një efekt domino në të gjithë Ballkanin”, deklaron Cukali.

Regjimet kanë nevojë për errësirë, është një rregull që zbatohet në botë. Ky lloj qëndrimi ndaj atyre që denoncojnë është diçka që përhapet. Në Itali kemi 24 reporterë nën mbrojtje: ata që nuk duan të dinë se çfarë po ndodh, kanë nevojë për errësirë. Kjo është fjala që përdorin regjimet, ekziston rreziku i sigurisë. Kjo gjë na shqetëson pasi ligje të tilla do të donte ti bënte edhe dikush në Itali. Të luftosh për Shqipërinë do të thotë të luftosh për nenin 21 të Kushtetutës në Itali. Këto nuk janë të ndara”, deklaron Giulietti.

Përshtati në Shqip Syri.net