Historia e rrallë/ 7-vjeçari mëson gjuhën e shenjave për të komunikuar me prindërit e tij që nuk flasin dhe nuk dëgjojnë

138

Sonte në emisionin Vizioni i Pasdites, në Vizion Plus është transmetuar një histori e rrallë e Klijonit djalit 7-vjeçar nga Korça.

Klijon Jazxhi eshte nje djale 7 vjecar nga fshati Braçanaj i Korces me nje histori sa te dhimbshme aq edhe emocionuese. Ai eshte lindur nga dy prinder qe nuk flasin e nuk degjojne, ndaj qe ne moshe fare te vogel, me ndihmen e gjysherve, sapo nisi te flase gjuhen shqipe nisi te kuptojë se prinderit e tij nuk flasin. Edhe pse ishte vetem 5 vjec Klijon arriti te mesoje gjuhen e shenjave duke u bere keshtu krahu i djathe i prinderve te tij jo vetem ne familje por edhe jashte saj.

Gjyshja e Klijonit, nene Gjuliza ka qene si nje prind i dyte per te dhe per vellane e tij, Gabrielin. Ajo na tregon te gjitha veshtiresite qe nga momenti kur djali i saj Klitoni u semur e deri me sot qe ai eshte i martuar me

Manushaqen dhe Zoti i ka gezuar me dy djem. Nder te tjera për mikrofonin e emisionit Vizioni I Pasdites gjyshja u shpreh shume e gezuar sepse niperit e saj nuk e kane trasheguar semundjen e prinderve dhe se me ne fund mund te ike e qete nga kjo bote.


https://www.facebook.com/142793865442/posts/10156398396410443/?vh=e&d=n