Tërmeti shkatërron banesat në Krujë, banorët kalojnë netët në kasollet e bagëtive

116

Gjashtë banesa ne fshatin Rraze të malësisë së Krujes janë shkatërruar nga tërmeti. Ndërkohë, disas të tjera jane me dëme të pjesshme.

Abcneës.al mëson se banorët kalojnë netët në kasollet e bagëtive, ndërsa nuk kanë marrë asnjë ndihmë nga bashkia dhe institucionet.

Banoret e prekur nga termeti apelojnë për ndihme, ata kërkojnë që institucionet të kthejne sytë nga ta dhe nga zonat e varfra të malësisë së Krujës, të cilët jetojnë në kushte të mjerueshme.

Kujtomë se tërmeti i fortë i 26 nëntotit shëni tragjedinë më të madhe në vedn në dekadat e fundit, ku 51 persona mbetën të vdekur, ndërsa mijëra banesa janë shembur.

Zonat më të prekura janë Durrësi, Thumana, Laçi, por edhe rrethinat./abcnews.al