Xhesika, viktima e parë nga tërmeti në Tiranë që donte të bëhej arkitekte

152

Xhesika Biqiku është viktima e parë që tërmeti la pas në qytetin e Tiranës,

20 vjecarja u nda nga jeta këtë të shtunë në spitalin e Traumës teksa ndodhej që nga mengjesi I 26 nentorit në gjëndje kome.

Ajo jetonte me familjen në Kombinat teksa tullat e pallatit të saj dhe llamarinat e goditën në kokë, gjatë tërmetit me magnitudë 6.3 sipas shkallës rihter.

Lëndimet e marra e cuan në gjëndje kome Xhesikën, dhe kjo ishte arsyeja përse vajza nuk mund të lëvizej dhe të dërgohej për mjekim me të specializuar në klinika jashtë vendit.

Xhesikës iu ndërpre endërra në mes teksa aspironte të bëhej arkitekte, degë për të cilën edhe studionte.

Ndërkohe të plagosura në tërmet mbeten edhe nëna e 20 vjecares që ka marrë carje në këmbë dhe kokë e po ashtu edhe motraf e viktimes, Sabina e cila ka thyer këmbën dhe ka dëmtime në shpatull.

I vetmi që nuk mori dëmtime të rënda ishte babai I saj, Ilia Biqiku I cili këtë të shtunë teksa takoi kryeministrin Rama në Kombinat iu lut që ta dërgonin vajzën në Itali, ndonëse vetëm pak orë më vonë, Xhesika gjeti vdekjen.