Termetet dhe Shqiperia! Qente e shpetimit dhe qente politik.

246

Organizimi i corganizuar i qeverise shqiptare per masat ndaj katastrofave natyrore nder vite, eshte nje katastrof ne vete per ne si popull. Paramendoni per nje moment sikur miqte tane pertej kufinjve nuk do ishin ne gjendje per te na ndihmuar?!

Kjo klase qensh politik, te majte e te djathte, ky kurropsion kapilar, shkaterrus deri ne palc per ne si popull, ka kafshuar deri ne gllaberim edhe fondin e ushqimit per qente e shpetimit ne raste katastrofash. Besoj se qeni i sjelle nga skuadrat e shpetimit nga Kosova ka shpetuar ma shume jete se gjithe qente politik te shtetit shqiptar sebashku.

Pertej cdo gjeje, absolutisht respekt e perulje per ato police, ushtare, doktor, zjarrfikes etj qe po luftojn cdo moment per te shpetuar jete, por fatkeqsisht edhe pa mjetet e duhura(qente politik)e ne kushte aspakt te pershtatshme. Pyes veten ku jane firmat e miliardeve te PPP? Sa logjistik kane vendos ne dispozicion per kete rast?

Mire qe na grabisin cdo dite, por do na grabisin perseri sa te hapen tenderat per rindertim. Po po, ata do jene aty ne momentin e duhun bashk me qente e politikes per kafshuar fondet e donacionet qe shume shqiptare e miq te shqiperise po dhurojne per keto kohe te veshtira per ne.

Edhe une si shume shqiptare te tjere qe jetojne, punojne ose studiojne jasht shqiperise, jam thellesisht i prekur per keto momente te veshtira qe po kalon vendi im. Sot gjate nje disktutimi se si cdo nje nga ne mundet te jape nje ndihme modeste, arritem ne konkluzionin qe do ishte me mire qe ndihma te dergohet tek nje OJQ sesa te llogaria zyrtare e shtetit shqiptare. Jam i sigurt se qente politik do kafshojne edhe aty si cdo kund tjeter ne keto vend.

Deri ne momentin qe nje termet qe do e zhduke kete rrace kancerogjene politikanesh, nuk besoj se do kete shume dite te bardha per ne si popull.

Disa jetojne ne Bunker, disa ne Rolling Hills…