Ja ku po kërkohet ende për njerëzit nën rrënoja

128

Të paktën 30 persona kanë humbur jetën, mbi 650 janë plagosur dhe shumë të tjerë vijojnë të ndodhen nën rrënoja në Durrës e Thumanë si pasojë e tërmetit 6.3 ballë të rënë një ditë më parë ne vëndin tonë.

 

Ndërkohë vijojnë kërkimet në 6 pika mes zonave të Durrësit, Kënetës dhe Thumanës.

 

Sipas informacioneve operacioni vijon tek tre pallatet e rrëzuara në Thumanë, tek hotel Mira Mare në Durrës, hotel Tropikal, tek lagjja nr.6 në Durrës dhe në afërsi të kryqit të kuq.

 

Kryeministri Edi Rama ka shpallur gjendjen e jashtëzakonshme në Tiranë dhe në Durrës, të cilat janë zonat më të prekura nga tërmeti, ndërkohë që 27 Nëntori është zyrtarisht Ditë Zie Kombëtare.