Moti e martë, 12 Nëntor 2019

129

Sipas MeteoAlb: Zhvillimi i një qëndre e presionit të ulët atmosferik në pellgun e mesdheut do të diktojë kushtet e motit në vendin tonë.

 

Për pasojë mot i vranët dhe shira të përkohshëm mbizoterojne në të gjithë vendin deri në mesditë, kur shirat bëhen mesatar dhe intesnsiv në pjesën më të madhe të territorit shqiptar.

 

Edhe orët e natës mbeten me vranësira të dendura dhe shira.

 

Temperaturat e ajrit rriten në mëngjes por mesdita sjellë rënie duke luhatur vlerat ekstremale ditore nga 5°C deri në 19°C.

 

Era do fryjë mesatare në tokë dhe e fortë në det me shpejtësi 60 km/h nga drejtimi Jugor-Juglindor duke krijuar në det dallgëzim 5 ballë.