Këto janë zakonet e mëngjesit që ju shëndoshin.

198

Ja disa nga gjërat që bëni gabim në mëngjes dhe sabotojnë të gjithë përpjekjet tuaja për të qëndruar në formë.

Flini shumë gjumë. Kur flini më shumë se 10 orë gjumë atëherë kjo do të çojë në shtim peshe. Prandaj sigurohuni të keni një orar fjetjeje dhe zgjimi që të përfshijë nga 7-9 orë gjumë, as më shumë dhe as më pak.

Bëheni gati në errësirë. Kur zgjoheni shpesh nuk e ndizni dritën ose hapni perden duke qëndruar në errësirë. Kjo nuk ndikon mirë në gjendjen emocionale dhe mendore. Gjithashtu trupi ka nevojë për rrezet e diellit në mënyrë që të nxisë rritjen e metabolizmit. Gjithashtu drita do të zgjojë trupin tuaj duke u ndjerë më energjik.

Nuk përdorni shkallët. Kur përdorni ashensorin në vend të shkallëve dhe preferoni makinë apo transportin publik në vend që të ecni në këmbë atëherë mos u habisni pse po shëndosheni. Ju nuk harxhoni kalori në mëngjes duke bërë që ushqimi të kthehet në yndyrë. Ecja në mëngjes është jetike pasi nxit metabolizmin gjatë ditës.

Nuk hani mëngjes. Kur ju konsumoni mëngjes do të rezistoni më gjatë pa konsumuar ushqime të tjera. Ndjesia e të ngopurit do të çojë në më pak ëmbëlsira apo ushqime të shpejta të dëmshme për shëndetin.