Shpërthen vullkani, qielli mbulohet nga hiri vullkanik

518

Vullkani më i madh dhe më aktivi në Itali ka shpërthyer sëish.

Mediat Italiane publikuan pamje gjatë shpërtgimit ku duket se si llava ka dalë në horizont ndërsa qielli në Siçili është mbuluar nga hiri vullkanik.

Fatmirësisht nuk ka raportime për të lënduar apo dëme materiale.

Megjithatë autoritetet njoftuan pezullimin e fluturimeve në dy aeroporte në Catania, por që këtë të dielë fluturimet po vijojnë normalisht.

Vullkani Etna është vullkani më aktiv në Europë. Shpërthimi i fundit më i madhi ishte në vitin 1992, e për pasojë 77 persona humbën jetën ndërsa mijëra të tjerë u zhvendosën.

Vullkani shënoi një tjetër shpërthim në fillim të këtij vitit, por fatmirësisht pa dëme rezultoi pa dëme.